Przejdź do treści

Erygowanie Delegatury Polskiej Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii

Erygowanie Delegatury Polskiej Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii

19 marca 2026 r. dokonano ważnej zmiany strukturalnej w Zgromadzeniu Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. Tego dnia została erygowana Delegatura Polska pod wezwaniem bł. Jerzego Matulewicza, Założyciela Zgromadzenia. Delegatura obejmuje wszystkie domy i placówki znajdujące się na terenie Polski oraz siostry prawnie do nich przynależące. Dekret erekcyjny wszedł w życie 3 maja 2026 r.

Na przełożoną Delegatury Polskiej została mianowana s. Małgorzata Galik, dotychczasowa wikaria generalna. W skład rady Delegatury weszły:
• I radna – s. Marzenna Buratyńska,
• II radna – s. Anna Czajka,
• III radna – s. Hanna Murawska.

3 maja 2026 r. w kaplicy domu zakonnego w Sokółce przełożona generalna s. Barbara Staniszewska wraz z przełożoną Delegatury Polskiej oraz siostrami radnymi zawierzyły całe Zgromadzenie i nowo powstałą Delegaturę Polską Matce Bożej, odmawiając Akt Zawierzenia.

Akt Zawierzenia Delegatury Polskiej
Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski
Niepokalana Matko Kościoła i Matko naszego Zgromadzenia! Stajemy przed Twoim obliczem, aby zawierzyć Twojemu Niepokalanemu Sercu Delegaturę Polską oraz całe Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii.
Ukochana Matko, dziś zwracamy się do Ciebie całym sercem i duszą, prosząc, abyś objęła ster prowadzenia Delegatury Polskiej jako Matka, Królowa, Mistrzyni i Przewodniczka ku Jezusowi. Pragniemy, aby wszystko, co nas stanowi, było oddane Tobie, aby każda z nas była całkowicie Twoja.
Twojemu Niepokalanemu Sercu, Maryjo, zawierzamy posługę i prosimy o Twoją macierzyńską opiekę dla Przełożonej Delegatury s. Małgorzaty Galik i Sióstr Radnych. Zawierzamy Ci nasze Wspólnoty, każdą Siostrę należącą do Delegatury — zarówno pracujące w domu, jak i w apostolstwie, nasze Siostry chore i starsze, nasze dzieła i wszelkie inicjatywy, naszych pracowników oraz wszystkich współpracujących z nami.
Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzamy rodziny, z których pochodzimy, całe nasze życie: modlitwę, czyny, pragnienia i decyzje, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Oddajemy Tobie dobra duchowe i materialne naszej Delegatury.
Niepokalane Serce naszej Matki i Królowej, roztocz swoje panowanie nad naszą Delegaturą i rozporządzaj naszym Zgromadzeniem według zamiarów i planów miłości Bożej. Niech za Twoim natchnieniem i wstawiennictwem rozwija się ona na chwałę Jezusa w Eucharystii i Jego Mistycznego Ciała – Kościoła.
Niech Twoje Niepokalane Serce zatriumfuje w sercu każdej Siostry. Maryjo, Niewiasto Eucharystii, wyproś nam łaskę silnej wiary, odnowienie gorliwości i miłości do Jezusa Eucharystycznego oraz prowadź nas ku wyżynom świętości i życiu wiecznemu w królestwie Twojego Syna, Jezusa Chrystusa.
Przez Niepokalane Serce Maryi, Matki Kościoła, poświęcamy Delegaturę Polską oraz całe Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii – Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i obieramy – błogosławionego Jerzego Matulewicza, naszego Założyciela, za Patrona Delegatury Polskiej.
Amen.

Następnego dnia przełożona Delegatury Polskiej wraz z siostrami radnymi udała się do Mariampola, gdzie przy grobie Ojca Założyciela zawierzyły Bogu i Matce Najświętszej swoją posługę, prosząc o światło Ducha Świętego, potrzebne łaski w posługiwaniu dla Zgromadzenia.