Boże Ciało to niezwykła uroczystość, która – podobnie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc – dzięki pięknej oprawie, buduje w sercach atmosferę modlitwy, albo szerzej nawet, atmosferę wiary.
Święci doskonale zdawali sobie sprawę jak przekazać dzieciom, młodzieży wiarę. Nasz Założyciel błogosławiony arcybiskup Jerzy Matulewicz podkreślał, że duch ludzki nie może stać w miejscu. On się rozwija, dojrzewa w percepcji nowego świata. W dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jako Siostry Służebnice Jezusa w Eucharystii, klękamy przed Chlebem Najcichszym, zostawiając przed kaplicą rozbiegane sprawy dnia, aby mądrze i pięknie oddać cześć Jezusowi naszemu Oblubieńcowi. Właśnie po to zostaliśmy stworzeni by nasze życie było wypełnione Bożą chwałą. Kościół wciąż idzie, powoli i z trudnościami- dokładnie, tak jak procesja na Boże Ciało, idzie do przodu. Bo idzie z nami nasz Bóg! Zwycięzca i Pan Stwórca i dawca wszelkiego dobra. Jego Boskie życie przepływa w naszych sercach dzięki maleńkiej okruszynie chleba, dla której wychodzimy na ulice. Wierzymy, że to Najświętsze Ciało naszego Boga, nas karmi i to tak obficie, że śpiewamy, wołamy i wysławiamy.
Nasz Zbawiciel wychodzi z tabernakulum i mówi: Ja Jestem z Tobą w domu, szkole, na ulicy przy kasie sklepowej w twoim sercu.
Pomyśl! Chrystus Chleb Życia pojawia się w monstrancji z Najświętszym Sakramentem i przypomina o Jego niezgłębionej miłości. Ta procesja i adoracja idąca ulicami miast i wsi ma w sobie przeogromny potencjał! Jako jedyna w całym roku liturgicznym łączy tajemnice wiary z jej krajobrazem
Nasz Bóg przyjął ludzkie Ciało i stał się Człowiekiem, aby nas ośmielić do szukania Go na wszelkie możliwe sposoby. Jako służebnica Jezusa w Eucharystii, szukam mego Pana w pięknie przyrody, w drugim człowieku, w ciszy tabernakulum. I właśnie dlatego idę z radością na procesję Bożego Ciała, aby z moimi siostrami modlić się a z Bielankami sypać kwiatki pod Twoje stopy mój Królu i Przyjacielu. Bo dobre czyny tworzą świętość. Chcę napełnić moje wnętrze pięknem Eucharystycznego Chleba. Bo obecność żywego Boga wśród nas, ma prowadzić do jedynej i właściwej postawy: Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen
s. Alicja Pełszyńska SJE